Istotny marmur

Ten surowiec jest bardzo cenny podczas gry setlers online, ponieważ dzięki niemu można budować pola uprawne, a także modernizować wybudowane już obiekty, oraz budować większość z nich - są to głównie budynki z 2 poziomu budowli, gdzie właśnie marmur i deski liściaste są w ciągłym użyciu. Ceny tego surowca kształtują się dość różnie. Jak wiadomo jest wolny rynek, tym bardziej w grze setlers online musi on pozostać wolny.

Nieraz można było dostać marmur za 15 monet, a sprzedać po 25 i niekiedy za 30. Marmur w porwaniu z deskami liściastymi jest nieco trudniejszy do zdobycia, ponieważ należy co jakiś czas odkrywać jego złoża. W przypadku desek liściastych, wystarczy tylko raz zbudować chaty drwala, leśników i tartaki, by móc cieszyć się nieustannie procesem wydobycia tego surowca. Dodatkowo warto wiedzieć, że w magazynie prowiantu także można wytworzyć 50 sztuk marmuru, przerabiając 250 kamieni. jeżeli jest się już na takim etapie gry, ze kamień jest mało potrzebny, to warto go zawsze przerobić albo na marmur, albo na narzędzia.

Tanie przygody

Gra setlers online dostarcza niemałych emocji ze względu na przygody, dzięki którym można zdobywać doświadczenie i awansować na wyższy poziom. Tu też należy mieć się na uwadze, bowiem są różne przygody i nie każda daje tyle samo korzyści. Pierwszą przygodą jest Łowca Głów, która jest bardzo banalną przygodą i wystarczą do niej nieliczne jednostki, ponieważ w obozach siedzi zazwyczaj kilkanaście sztuk wojska. Niestety i doświadczenie nie jest imponujące, nie wspominając już o nagrodach, które można spokojnie kupić za bezcen na handlu. Warto zabierać się za inne przygody, takie jak Bagienna wiedźma albo Na końskim grzbiecie, które są cenione w grze setlers online przez wielu użytkowników.

Jak się targować

Nieodłączną częścią funkcjonowania podczas tej wspaniałej gry, jaka jest setlers online, ciężko nie obejść się bez handlowania. Niestety dość często można nadziewać się na różnych naciągaczy, którzy powołują się na handel i oferty na nim zamieszczone. nie powinno się w ogóle sugerować takimi aukcjami, chyba że są one umieszczane i ktoś chce się na nie powoływać widząc w tym własna korzyść. Jednak nie można bazować tylko na danych zawartych w tym dziale. Trzeba mieć na uwadze dostępność do surowca, bo przykładowo - granit jest trudniej zdobyć niż deski liściaste. Właśnie o takich zależnościach trzeba wiedzieć, bowiem można mieć jakieś argumenty do dalszego handlowania.

Jednostki wojskowe

Armia jaka może służyć nam do rozgrywania bitew z bandami zbójów, albo z innymi formacjami, jest nieodłączną częścią w grze setlers online. Jednostkami tymi są rekruci, łucznicy, ochotnicy, rycerze konni, wyborowi łucznicy, żołnierze, kusznicy, elitarni żołnierze i armaty. to dzięki nim armia może pokonać niemal każdego wroga, przy minimalnych stratach. warto nadmienić, że rekruci, którzy są najmniej jakościową jednostką, są dosyć często wykorzystywani ze względu na ich niskie koszta wytworzenia. Ich wytworzenie to koszt 5 sztuk piwa i 10 mieczy z brązu. Paka tych mieczy, czyli 400 sztuk kosztuje około 30-60 monet, co daje najtańszą cenę broni. Dla porównania - miecze z żelaza kosztują jakieś 160-200 monet, a miecze stalowe to koszt dochodzący nawet do 300 monet za 400 sztuk. Dlatego warto tworzyć budynki zajmujące się robieniem mieczy, bo są one bardzo potrzebne podczas częstych podbojów.

Początkowe budowle

Na początku jest samouczek, który trzeba zakończyć aby uzyskać następne poziomy.

Nie ma co jednak się podpalać na samym początku i budować bardzo duże ilości chat rybackich albo chat drwala, ponieważ można potem żałować swoich postępowych planów, które spoczną na niczym z tego względu, że nie będzie można wybudować innych budynków ze względu na ograniczone patenty budowlane, które są bardzo konieczne podczas tej gry. Warto robić pojedyncze ilości, a potem zwiększać je wraz z zapotrzebowaniem. Setlers online ma to do siebie, że zawsze będzie wiadomo, co jest konieczne a bo można sprzedać ze względu na nadmiar.

Opłacalność bicia monety

Niestety ale każdy kto jest jeszcze niedoświadczonym użytkownikiem, za bardzo chce mieć kopalnie złota, mennice i odlewnię sztabek. Po tym jak zdobędzie odpowiedni poziom i potrzebne surowce, okazuje się niestety że robienie monet na własny użytek jest całkowicie nieopłacalne, a co gorsza - niektórzy postanawiają kasować te budynki. oczywiście usunięcie ich jest jakimś rozwiązaniem, ale może warto by poczekać i zacząć wydobywać to złoto na tzw bufie, czyli premia stosowanej na poszczególne budynki. Wtedy dopiero można myśleć o robieniu monet, żeby nie być stratnym. Setlers online ma różne premie, począwszy od nieopłacalnych półmisków, a skończywszy na koszach które są najczęściej używane.

Dziwięki w grze

To co najbardziej mnie irytuje podczas tej gry to są własne wydawane odgłosy. o ile skwierczenie ptaszków jeszcze można jakoś znieść - bo są to kojące glosy, to jednak Odkrywca i Geolog nie jest mile postrzeganym głosem. Odkrywca jakoś tam haczy, a geolog cieszy się jak jakaś kaczka dostająca okruszki chleba raz na tydzień. Warto więc wyłączyć dźwięk, który niestety powraca po czwartkowej aktualizacji gry. oczywiście nie jest to jakaś specyficzna praca, bo starczy nacisnąć tylko jeden przycisk, ale zawsze jest to niekiedy denerwujące. Sa jeszcze inne odgłosy, bo setlers online ma to do siebie, że słychać jeszcze komunikaty o skończeniu jakiejś budowy, albo wyczerpaniu studni i pola.

Sprzedaż opactwa w grze

W grze setlers online można sprzedawać bardzo wiele ciekawych rzeczy w formie prezentu, jaki trzeba sprezentować swojemu kontrahentowi. nie chodzi tu oczywiście o pospolity towar taki jak węgiel albo innego rodzaju produkty, lecz o konkretne przedmioty kupione za pieniądze. Tak więc można tutaj wymienić rezydencję która jest o tyle wartościowym kaskiem, iż wiele osób kupuje ją za monety/granit/piłki - podczas euro. I właśnie nawiązując do Eventu Euro, to trzeba poinformować, że niestety nie można sprzedawać opactwa. Jako, że jest już grubo po euro, to temat jest raczej nieaktualny, ale zawsze będzie to przestrogą na przyszłość, aby lepiej planować swoje wirtualne wydatki.

Coś na ząb

Są różne przekąski w tej ciekawej grze, począwszy od rybnego półmiska, a zakończywszy na jakościowych i treściwych dodatkach, które można tylko nabyć w jakiejś specjalnej promocji, albo podczas zakupienia większej ilości klejnotów. Jako że brakuje mi materiałów na ten zacny cel, no i bo po co miałbym tracić pieniądz nie wydawanie ich w błoto - bo tak to tylko można ując, to też przydatne są jakieś aukcje świąteczne, albo specjalne typowanie serwerów z grami, bo to też jest w miarę poważne przedsięwzięcie autorów tych właśnie stron.

Nie chce mi się grać

Od jakiegoś czasu czuje się bardzo zniechęcony tym, że ta gra jest taka pasywna i nic się w niej ciekawego nie dzieje, a w dodatku nie mam miejsca na żadne surowce a straciłem także okazję do darmowych klejnotów za 2 tygodnie, bo na przełomie tych dwóch tygodni, nie logowałem się w grze ani razu. Jeszcze co by tutaj nadmienić, to to że gra jest fajna, ale nie można się za bardzo w nią wkręcać, bo może to być dość niezdrowe i prowadzić do dziwnych schorzeń. Najbardziej irytujące są studnie, które dają mało wody a wysychają, oraz jeszcze gorsze pola, które także mało dają korzyści.

Pisanki

Jest lato, a ja czasami widuję na handlu jak ktoś próbuje sprzedać świąteczne pisanki. Co jak co, ale święta już dawno się skończyły i nie powinno się wystawiać już tych badziewnych pisanek, o które każdy tak zabiegał podczas Eventu Wielkanocnego. Dobrze że nie było edycji na Boże narodzenia, bo jeszcze ktoś by próbował wciskać prezenty albo jakieś choinki:). Oczywiście dla spóźnialskich jest możliwość opylenia takich pisanek w magazynie prowiantu, który jest nieodłącznym elementem w każdej wiosce i teki budynek powinien być dobrze rozlokowany.

Ulepszenia w grze

Każdą budowlę można ulepszyć. jedne potrzebują tylko narzędzi, a inne muszą mieć już odpowiednią ilość materiałów. Są różne możliwości, ale każda budowla może osiągnąć tylko poziom 5. Później ulepszenia są już niemożliwe, przez co trzeba już mieć pomysł na następne budowle. Większość budowli można ulepszać na 3 poziom, bez większych strat ponieważ deski liściaste można łatwo wyprodukować. Dalej wymagane są monety i marmur, a potem nawet granit i deski egzotyczne, które ciężko jest zdobywać.

Czy opactwo to dobre rozwiązanie?

Podczas Eventu Euro, można było kompletować piłki, za które była okazja na zakup licencji budowlanych, opactwa i innych ciekawych dodatków. Opactwo to koszt 840 piłek. W zamian otrzymywało się budowlę zastępującą 4 warsztaty piwowara, a także co istotne - nie trzeba było mieć pozwolenia na taką budowlę, dlatego dzięki temu można było oszczędzić 4 pozwolenia na budowę. To są główne zalety takiej opcji, jaką są opactwa. Ale jest jeden szkopuł, mianowicie: Zużywają co prawda tyle samo surowców, co warsztaty piwowara, lecz w jednym cyklu należy mieć 4x zboża i wody. Więc jeśli nie ma się nawet jednej sztuki wody to trzeba czekać z produkcją. A nawet nie trzeba przypominać, że te opactwa można mieć na jeszcze wyższych levelach.

Jeśli długo Cie nie ma

Z takim problemem spotykać się mogą osoby, którym gra się już tak nie podoba jak na początku i nie wchodzą w przeglądarkę, by zagrać w setlers online. Właśnie z myślą o nich przygotowałem ten wpis, ponieważ najlepszym sposobem, aby nie być bardzo na minusie - powinno się odpowiednie dopasować budowle. Najlepszą chyba opcją są liczbę magazyny, pozwalające na wielkie zapasy, liczone w kilkudziesięciu tysiącach surowców. Jeśli uda się odpowiednio wysoko zmodernizować magazyny i dom władyki, to wtedy jeszcze trzeba pomyśleć o tych budowlach, które samoczynnie się reaktywują i ponownie zyskują potrzebne surowce. Mowa więc o produkcji drewna, która jest możliwa bez przerwy, nawet bez stałej obecności gracza. Te budowle w przeciwieństwie do większości budynków, nie potrzebują ani wody, ani zboża, które robi się na polach - a te trzeba odnawiać systematycznie. Wracając do drewna - można robić iglasta i liściaste, jednak dzięki tym pierwszym można jeszcze robić węgiel - a on jest w cenie.

Troling w grze

Już nie raz można się spotkać na czacie globalnym z szeroko pojętym trolowaniem w grze. Najczęściej osoby takie potrafią notorycznie spamować i zakłócać przebieg dyskusji, które i tak nie koniecznie muszą być jakoś bardzo wnoszące. niemniej jednak istnieją sposoby na takie osoby, które bardzo chętnie spamują, przez co setlers online staje się bardzo nerwowe. Można taką osobę zgłosić używając komendy: /report <nick_gracza> <powód>. Wtedy prawdopodobnie taki użytkownik dostanie bana na jakiś czas i nie będzie już zakłócać innym.

Istotne komendy na czacie

W grze setlers online spotkać się można z tym, że każdy pyta się o komendy na czacie, które służą do tego aby można było jakoś się odnaleźć w gąszczu informacji, albo przechodzić z czasu głównego(ogólno tematycznego) na czas handlowy, gdzie oferty może składać każdy. Zatem, aby z czatu gł dostać się na handlowy powinno wpisać się taki ciąg wyrazów: /joinchatchat global-7.(bez kropki na końcu, bo to koniec zdania w tym wpisie:). To samo dotyczy powrotu z czatu handlowego, na główny, więc nalezy wpisać tę samą komendę, lecz zamiast cyfry 7, powinno umieścić się cyfrę - 1.

To by było na tyle, z głównych komend. Są też inne lecz najważniejsze są tylko te o których tutaj teraz wspomniałem.

Event Euro już się zakończył

Niestety zarówno w świecie piłki nożnej, jak i w grze przeglądarkowej setlers online, nie można już cieszyć się piłkami i imprezami, jakie są związane z tym wydarzeniem. W grze setlers online były wspaniale piłki, za które można było kupować cenne dodatki takie jak budynek opactwa, albo hot dogi, które dodawały premie dla każdej budowli, na której tylko zostały użyte. Jeżeli komuś pozostały jeszcze jakieś piłki, to może je z powodzeniem zamienić w magazynie prowiantu, bez konieczności oferowania się w dziale handlowym. oczywiście już nie można ich sprzedać za kilka monet, jak to miało miejsce podczas Eventu Euro, ale za 2 monety, co pod koniec mistrzostw i tak było dość dobra cena.

Nic tylko czekać na jakieś kolejne wydarzenie związane z jakimiś specjalnymi promocjami.

Światy w grze

W grze przeglądarkowej The Settlers Online są dostępne różne światy - serwery, na których można grać w grę. Są to Nowa Ziemia, Nowy Świat, Czarci Gaj, Słoneczny Gród oraz Kolonia. Aby dowiedzieć się na jakim świecie gra się obecnie - bo jak widzę, to nie zawsze jest aż takie oczywiste, to wystarczy spojrzeć na niebieski pasek na przeglądarce internetowej(ten na samej górze, tuż pod górną krawędzią ekranu) aby dowiedzieć się na jakim świecie się znajduje. Można jeszcze zapytać się o to na czacie, lub w supporcie, ale to nie jest aż tak konieczne rozwiązanie.

Niestety większość światów jest już zajęta, a konta tak szybko się usunąć nie da, więc trzeba rejestrować się tylko w wolnych miejscach na serwerach.

Prace konserwacyjne

Polska wersja Settlers Online ma to do siebie, że co tydzień a dokładniej w czwartek odbywają się całonocne prace konserwacyjne, podczas których nie można niestety zagrać ani jednej minuty. Trwają one notorycznie od godziny 1 w nocy, a kończą się o 6 nad ranem, chociaż i do godziny 7 można pauzować. Prace te służą polepszaniu interfejsów, funkcji i innych przydatności podczas gry, dlatego nie powinno się narzekać na takie konserwacje gry. Warto jednak posprzedawać zastygające zapasy w magazynach, ponieważ nie będzie można przez ten czas już dokonać tej ważnej czynności.

Cierpliwość się opłaca, ponieważ prace te mają tylko i wyłącznie wielkie korzyści płynące z gry.